EuroFlota
strona główna
o nas prenumerata szkolenia/konferencje 2017

szkolenia/archiwum
BEZPŁATNE
e-wydanie
dylematy
prawne
kontakt archiwum
 
 
      Numer 172/173, czerwiec/lipiec 2017
     
 
Instrument korzystny dla wszystkich
Rasowy SUV: Peugeot 5008
SZKOLENIE: Ubezpieczenie i zarządzanie flotą samochodową: praktyczne aspekty optymalizacji kosztów (cz.2)
Adaptacje i zabudowy na miarę potrzeb
Auta „na minuty” w Warszawie – niebawem wersja dla firm
Circle K wkracza na polski rynek
Droga na szczyty
Dzielny i pracowity: Fiat Fullback
Elektryczna ofensywa
FLOTOWE TRENDY 2017 – EKOMOBILNOŚĆ
Karty paliwowe: wsparcie, ochrona, kontrola
Mobilny pomocnik: Citroën Jumpy
Peugeot dla flot
Rośnie wynajem aut dostawczych
Sprzedawca – to zdecydowanie za mało
Stawiamy na jakość
Sztuczne łabędzie mają wzięcie
Wymyślony na nowo: Nissan Micra
Z DKV łatwiej na Wschód
Zachowania na drodze – sam kodeks to za mało
Przegląd prasy
Ford przedsiębiorcom
Prezydencki Citroën DS 7 Crossback
Koniec bieli – szary najmodniejszym kolorem auta
Polacy w największym badaniu zachowań kierowców
Eurocash stawia na hybrydowe Toyoty
Alphabet podwaja wyniki
Złe nawyki i pomocna technologia
Samochód firmowy: ekonomiczny i funkcjonalny
Odwrót od diesla
Służbowym autem na wakacje
Nowocześnie i bezpiecznie: Skoda Rapid
Zelektryfikowana flota BMW
Wyczekiwana turbo premiera: Honda Civic
Na drogi i bezdroża: VW Passat Alltrack
Odlotowe kombi: Kia Optima
Wiecznie młoda: Opel Zafira
W przyjaźni z naturą: Toyota Auris
Auta dostawcze w służbie flot
Jazda pod napięciem: Mercedes Sprinter
Bat na kierowców
Auto z drugiej ręki
Od 2018 r. – większe korzyści z ulgi na badania i rozwój
RV – renoma, niezawodność, walory użytkowe
Wynajem aut dostawczych coraz popularniejszy
Ford proponuje wirtualne zakupy aut
Hyundai z 4Mobility car sharing
Austriacy nakładają kary na przewoźników
Z rynku - Mirosław Michna
Z rynku - SkyCash dla firm, czyli lifehack dla firm z flotą samochodową
Z rynku - Grywalizacja we flocie
Omnicraft – nowa marka Forda
Nowy Captur w salonach Renault
Nowy Koleos bogato wyposażony
Nowa wersja Fiata 500L
VW pokazał w Szanghaju studyjnego I.D. CROZZ
Ciężarówka Toyoty napędzana ogniwami paliwowymi
PSA bliżej flot
Przyszłość logistyki
Renault: bezprzewodowe ładowanie w czasie jazdy
   
ikol.pl
Fiat professional
kpmg.pl
  pokaż wszystkie numery
 
Karty paliwowe: wsparcie, ochrona, kontrola
 
Rozwój nowoczesnych usług i narzędzi wspomagających zarządzanie flotą samochodową sprawia, że emitenci kart paliwowych wprowadzają kolejne rozwiązania, które usprawniają zarządzanie parkiem samochodowym. Biorąc pod uwagę wymierne korzyści z użytkowania kart paliwowych możemy stwierdzić, że dzięki ich stałemu udoskonalaniu nadzór i zarządzanie parkiem samochodowym są bardziej skuteczne i efektywne.
   
Paliwo jest jednym z istotniejszych elementów kosztowych w budżecie taboru samochodowego. Szacuje się, że 35–40% wydatków firmy transportowej pochłaniają wydatki na paliwo. Borykanie się z całą stertą faktur jest nieefektywne i nie ułatwia zarządzania w zakresie zakupu i zużycia paliw. Najlepszym rozwiązaniem jest współpraca z koncernem paliwowym, który umożliwia w swojej sieci bądź sieciach partnerskich tankowanie paliwa przy użyciu kart paliwowych. Emitenci kart, np. PKN Orlen, BP, Shell, Lotos Paliwa, Cirkle K, czy też kart uniwersalnych wydawanych przez DKV, Moya, BZA czy UTA, dostrzegają potrzeby branży flotowej. Dzięki temu użytkownicy pojazdów firmowych mogą tankować w całym kraju (lub jeżeli jest taka potrzeba, również za granicą) bez użycia gotówki. Za te transakcje w zależności od umowy w określonych odstępach czasu firma otrzymuje jedną zbiorczą fakturę z odroczonym terminem płatności. Oczywiście, wszystkie dostępne karty pozwalają na dowolną ich konfigurację i ustalenie, jakie paliwa/produkty można przy ich użyciu kupować na stacjach. Można także ustalać limity tych wydatków, zarówno ilościowe jak i kwotowe. Dodatkowo dla większości tych rozwiązań są dostępne narzędzia online, pozwalające na zarządzanie tymi kartami (np. zamawianie, blokowanie, ustalanie limitów, etc), a także dostarczające administratorowi niezbędne raporty (np. zakupy na kartę etc.).

BP PLUS Routex

Karta, początkowo służąca jedynie do bezgotówkowego zakupu paliwa, obecnie jest kompleksowym narzędziem do zarządzania flotą na wielu różnych poziomach. Pakiet profesjonalnych produktów dostępnych w ramach oferty flotowej BP wspiera menedżerów floty w podejmowaniu decyzji, a kierowcom ułatwia codzienną pracę. To także jedna z najbardziej zaawansowanych kart paliwowych w Polsce – pozwala nie tylko zoptymalizować czas pracy, ale też zmniejszyć koszty działalności. W ramach oferty flotowej BP przedsiębiorcy otrzymują dostęp do nowoczesnych narzędzi, takich jak np. proste w obsłudze systemy BP FleetMove czy aplikacja BP FleetExpert, która integruje informacje z wielu źródeł, przetwarza duże ilości danych oraz posiada łatwy w obsłudze kreator ponad 75 standardowych raportów oraz raportów dostosowanych do indywidualnych potrzeb.

Od 9 maja ponad 200 tys. klientów posługujących się kartami paliwowymi BP i Aral w Europie może już korzystać z nowej, międzynarodowej karty firmowanej przez obu partnerów. Wprowadzeniu nowej karty na rynek towarzyszy odświeżenie wyglądu wszystkich kart paliwowych i stron internetowych w Europie. Od tej pory wszyscy kierowcy w całej Europie mogą korzystać z jednej wspólnej karty paliwowej zarówno na stacjach BP, jak i Aral, która została częścią Grupy BP w 2002 r. Międzynarodowa karta BP + Aral dodatkowo umożliwia korzystanie ze wszystkich stacji zrzeszonych w porozumieniu Routex, czyli ponad 17 000 w 29 krajach.

W Polsce zarówno karta międzynarodowa BP + Aral, jak i krajowa BP Plus jest akceptowana na ponad 800 stacjach BP i Circle K.

PKN Orlen

Program flotowy obejmuje kilka produktów dla klientów instytucjonalnych.
FLOTA – karta akceptowana na wszystkich stacjach ORLEN i BLISKA w Polsce. Program przeznaczony jest dla dużych flot, tankujących co najmniej 1000 litrów miesięcznie. Klient może indywidualnie skonfigurować każdą taką kartę, dopasowując ją do potrzeb różnych kierowców w swojej firmie. Niektóre z parametrów do ustawienia to: rodzaj paliwa, limit tankowania jednorazowego, tygodniowego lub miesięcznego czy też dopuszczalna dzienna liczba transakcji kartą.
  • OPEN DRIVE – program dla posiadaczy kart FLOTA. Karta pozwala na dokonywanie zakupów na wszystkich stacjach paliw należących do tej grupy kapitałowej. Karta ta przeznaczona jest przede wszystkim dla firm, których floty samochodowe poruszają się na trasach polskich, niemieckich, litewskich i czeskich – w tych krajach znajduje się ponad 2600 stacji ORLENU – w Polsce pod marką ORLEN i BLISKA, w Czechach BENZINA i BENZINA PLUS, w Niemczech STAR oraz ORLEN na Litwie.
  • BiznesTank – gotówkowe karty rabatowe wydawane i akceptowane na stacjach własnych PKN ORLEN pod markami ORLEN i BLISKA (ok. 1300 lokalizacji). Oferta skierowana do małych i średnich przedsiębiorstw, tankujących co najmniej 500 litrów paliw miesięcznie.
  • Mikroflota – nowa karta w ofercie koncernu przeznaczona dla sektora mikroprzedsiębiorstw, małych firm oraz osób prowadzących działalność gospodarczą. Nie ma żadnego pułapu minimalnych zakupów, nie wymaga składania żadnych zabezpieczeń, a wejście do programu następuje całkowicie samoobsługowo.
Klienci flotowi PKN ORLEN mają również możliwość korzystania z płatności za bramki autostradowe oraz opłaty drogowe w systemie viaTOLL i viaAUTO zarówno w opcji post-pay jak i pre-pay. Warto zaznaczyć, że dzięki viaAUTO użytkownicy samochodów osobowych mogą zaoszczędzić sporo czasu na bramkach autostradowych, gdzie rozliczenie przejazdu następuje w sposób całkowicie bezobsługowy i automatyczny.

euroShell

Ochrona przed nadużyciami, monitorowanie transakcji oraz pomoc w bieżącej kontroli wydatków floty składają się na nowy pakiet bezpieczeństwa w ramach oferty Shell. To zbiór rozwiązań, które nie tylko zapewnią bezpieczeństwo każdej płatności, ale także pomogą usprawnić procesy zarządzania finansami zarówno w małych, jak i dużych firmach transportowych. Bezpieczeństwo transakcji realizowanych kartami paliwowymi, tak ważne dla zarządzających flotami, jest dla Shell priorytetowe. Dlatego firma stale rozwija narzędzia pozwalające na ochronę płatności w czasie rzeczywistym, skuteczną kontrolę zużycia paliwa oraz prostsze zarządzanie flotą. W ramach nowego pakietu bezpieczeństwa, wprowadzonego do oferty kart euroShell na początku 2017 roku, menedżerowie firm transportowych otrzymują nie tylko ochronę przed stratami finansowymi w wyniku nieuczciwych praktyk kierowców, ale i wsparcie w bieżącej kontroli wydatków. Nowy pakiet bezpieczeństwa dodatkowo pozwala na ustalanie limitów zakupowych na karcie, i to nie tylko w zakresie wysokości kwot, ale i ilości transakcji. Wszystkie płatności można na bieżąco śledzić na platformie Shell Card Online, gdzie dostępne są także raporty zawierające szczegółowe informacje na temat wydatków, które pozwolą na łatwą weryfikację ewentualnych nieprawidłowości. Ponadto pakiet bezpieczeństwa posiada funkcję alertów SMS informujących o wykryciu oszustwa, dzięki czemu menedżer może jeszcze szybciej dokonać analizy płatności na koncie karty.

Stałym monitorowaniem wszystkich transakcji w ramach pakietu bezpieczeństwa zajmuje się specjalny zespół ekspertów, dzięki czemu flota otrzymuje dodatkową pomoc w zapobieganiu ewentualnym nadużyciom dokonywanym przez kierowców. Standardowo, każda płatność realizowana kartą euroShell jest potwierdzana indywidualnym kodem PIN, a kasjerzy sprawdzają zgodność karty paliwowej z numerem rejestracyjnym auta, do którego jest przypisana.

Nowy pakiet bezpieczeństwa to nie tylko dodatkowe wzmocnienie ochrony przed nadużyciami paliwowymi, ale i wsparcie w kontroli wydatków i optymalizacji kosztów prowadzonej działalności, bez względu na wielkość floty. Pakiet jest proponowany wszystkim firmom korzystającym z kart euroShell oraz Shell PrePaid w ramach poszerzenia oferty abonamentu.

LOTOS Paliwa

Oferta kart flotowych LOTOS Biznes ma ugruntowaną pozycję w branży. Jednak spółka LOTOS Paliwa wciąż widzi potencjał do rozwoju i stara się go wykorzystać w maksymalny sposób. LOTOS-ESSO Card to karta, która umożliwia bezgotówkowe zakupy w całej Europie na stacjach paliw sieci ESSO oraz stacjach partnerskich w 18 krajach. Sieć stacji akceptujących ESSO Card to ponad 13 000 stacji.

W ofercie LOTOS-ESSO Card zawarte są:
  • bezgotówkowe zakupy paliw, towarów i usług w Europie; redukcja kosztów zakupu paliw;
  • bezpieczeństwo transakcji; pełna kontrola wydatków;
  • szczegółowe faktury zbiorcze; korzystne terminy płatności;
  • karty dostosowane do potrzeb klienta; indywidualnie ustalone warunki handlowe redukujące koszty działania firm.

Usługi dodatkowe:
  • zwrot zapłaconego zagranicznego podatku VAT;
  • opłaty drogowe, autostrady, tunele, mosty; naprawa pojazdów;
  • dostęp do internetowego indywidualnego konta klienta LOTOS-ESSO Card.
Karta Paliwowa
LOTOS Biznes.

Każda karta paliwowa LOTOS Biznes ma wydrukowany numer, nazwę firmy i datę ważności. W zależności od potrzeb klienta karta może być wystawiona na pojazd, na osobę lub na firmę – w takim przypadku na karcie będzie również nadrukowany numer rejestracyjny pojazdu lub imię i nazwisko kierowcy.

Bezpieczeństwo transakcji zapewnia nowoczesna technologia mikroprocesorowa. Każda karta zabezpieczona jest kodem PIN, znanym tylko użytkownikowi. Zagubiona lub skradziona, zostanie zablokowana przy próbie użycia przez osobę nieznającą poprawnego kodu PIN. Dla wygody klientów istnieje możliwość określenia limitu zakupów zgodnie z indywidualnymi potrzebami. Można ograniczyć ilość paliwa, jaką można nabyć za pomocą danej karty, a także wartość towarów, jaką można zakupić. Raz ustalone limity można zmienić w późniejszym terminie bez konieczności wymiany karty.

Circle K Polska

Firma przejęła Statoil Fuel & Retail Polska i prowadzi sieć 352 stacji paliw na terenie całej Polski. Sieć ta obejmuje flagowe stacje własne, stacje segmentu ekonomicznego oraz stacje franczyzowe. Zmiana marki nie wpłynęła na ofertę produktową sieci. Na stacjach Circle K są tej samej wysokiej jakości paliwa miles i milesPLUS. Nowa marka kontynuuje rozwój sieci na polskim rynku. Pod koniec kwietnia br. zostały otwarte dwie nowe stacje paliw przy autostradzie A-1, już pod nowym logo Circle K. Zmieniono również nazwę programu lojalnościowego Statoil Extra na Circle K Extra Club. Punkty pozostają i są ważne przez 3 lata od daty ich wydania. Karty Statoil oraz Karty Routex zachowują ważność i stopniowo będą wymieniane na karty z nowym logo.

DKV

Rozliczanie opłat drogowych to obok płatności za paliwo, druga z kluczowych funkcji kart paliwowych tej firmy. Wszędzie tam, gdzie to możliwe, w Polsce i w Europie, jej klienci korzystają z automatycznego naliczania myta przez urządzenia pokładowe, np. viaTOLL czy DKV Box. Dzięki temu nie muszą zatrzymywać się w punktach opłat. Każda płatność jest natychmiast rejestrowana online w systemie rozliczeń DKV, dzięki temu można dowolnie analizować wydatki – w podziale na odcinki, daty, pojazdy, rodzaje dróg czy kraje. Wszystko dostępne online z poziomu komórki czy komputera, wystarczy kilka kliknięć. Wiele rodzajów płatności i systemów w jednym miejscu.

Karta paliwowa umożliwia ponadto odzyskanie zapłaconego za granicą podatku VAT oraz zapewni długi termin płatności za wszystkie świadczenia. Dokładny zakres usług oraz zasięg danej karty zależy w głównej mierze od faktu, czy jej emitentem jest konkretny koncern paliwowy czy też operator niezależny. Najkorzystniej sytuacja wygląda w przypadku operatorów niezależnych, których sieć punktów akceptacji jest znacznie większa, np. w przypadku kart DKV do dyspozycji jest około 60 000 punktów w całej Europie.

Karty paliwowe DKV są rozwiązaniem skierowanym zarówno do flot samochodowych, jak i dużych firm transportowych.

MOYA

to założona w 2009 roku, należąca do spółki ANWIM SA ogólnopolska sieć stacji paliw, licząca obecnie ponad 140 placówek, w tym 21 stacji własnych. Stacje sieci MOYA, obecne we wszystkich województwach przy głównych trasach tranzytowych, przy drogach lokalnych i w miastach, oferują pełną gamę usług od sprzedaży paliwa, przez własną gastronomię Caffe MOYA, sklep z produktami pod własną marką, aż po myjnie i ofertę dla klientów biznesowych. Swój dynamiczny rozwój sieć MOYA zawdzięcza korzystnym warunkom współpracy z partnerami. Wszystkie stacje działające w ramach sieci spełniają jednolite standardy obsługi i jakości. Gwarancją jakości paliwa na stacjach w barwach MOYA jest niezależny program badania paliw – TankQ. Plany sieci to 250 stacji do roku 2019, z czego 50 obiektów będzie stacjami własnymi spółki ANWIM SA.

UTA


nieustannie zajmuje się rozbudową swojej oferty i dostosowaniem jej do aktualnych warunków rynkowych. Wprowadza nowe usługi i produkty lub ulepsza obecne. Emitent stara się również, aby w ślad za nowymi płatnymi drogami, szła również możliwość ich opłacania przy użyciu kart UTA, zarówno w Polsce jak i w całej Europie. UTA pracuje nad tym, aby z czasem rozszerzyć obszar działania UTA Multibox, który obecnie umożliwia regulowanie opłat drogowych. Urządzenie posiada niezbędne przygotowanie techniczne i tym samym jest pierwszym krokiem w kierunku prawdziwej interoperacyjności myta w Europie – jeden Box dla wszystkich systemów autostradowych. Ponadto, UTA prowadzi prace także nad rozwojem narzędzi informatycznych, które pozwolą klientowi sprawować samodzielną kontrolę nad usługami, z których korzysta, oraz zapewnią dostęp do wszystkich pożądanych informacji, jak np. kalkulacja kosztów myta czy geolokalizacja konkretnego pojazdu. W związku z powszechnym dostępem do Internetu, UTA oferuje aplikację na telefon, która pozwala m.in. w każdym miejscu i o każdej porze wyszukać najbliższą stację. (ww)
 
  powrót wersja do druku
   
    Zapisz się na NEWSLETTER

 EuroFlota PTL MEDIA © 1999-2017 | designed by mouton