EuroFlota
strona główna
o nas prenumerata szkolenia/konferencje 2018

szkolenia/archiwum
BEZPŁATNE
e-wydanie
dylematy
prawne
kontakt archiwum
 
 
      Numer 176/177, październik/listopad 2017
     
 
Solidny filar
20 lat Volkswagen Leasing w Polsce
2018 – rok kolejnych zmian
Bezpieczny kierowca pracuje na wizerunek firmy
BZ WBK Leasing wyłącznym partnerem finansowym Subaru
Flotowy pakiet bezpieczeństwa
Infiniti Q30 – Premium Active Compact, czyli indywidualizacja we flocie
Infiniti Q50 – najchętniej kupowany model
Infiniti Q70 – ekspresyjna limuzyna
Infiniti QX30 – wszechstronny crossover
Infiniti QX70 – przebojowy sportowiec
Infiniti: diametralna zmiana strategii
Jak dobrze ubezpieczyć flotę
Jak ujarzmić flotę i zostać bohaterem w swojej firmie
Mandat – przyjąć czy iść do sądu?
Nie piłeś, nie jedź!
Odmłodzony crossover: Nissan Qashqai
Przygoda z Infiniti
Q60 – klasyka coupé
Rośnie w Land Roverach
Stale doskonalimy jakość obsługi
UBEZPIECZENIE FLOTY SAMOCHODOWEJ: PRAKTYCZNE ASPEKTY OPTYMALIZACJI KOSZTÓW cz.1
Zwinny mieszczuch: Citroën C3
PSPA: 7 tys. punktów ładowania aut elektrycznych w Polsce do 2020 r.
e-Golfy w ABB Polska
Niebezpieczne polskie drogi
200 000 aut sprzedała Grupa PGD
Agata Chowaniec dyrektorem zarządzającym w Car-Port
Cena najważniejsza
Auto elektryczne za prawie 1 mln zł
Podyplomowe studia zarządzania flotą
Przegląd prasy
Coraz więcej firm oferuje auta na minuty
Sprzedaż na kilka sposobów
Przemyślana konstrukcja: Kia Stonic
Auto z charakterem: Skoda Karoq
Więcej technologii: Peugeot 308
Mały i bardzo przestronny: Ford KA+
Nieduży wielki samochód: Fiat 500
Magia mocy Lexusów
Nowa era popularnego kompaktu: Honda Civic
Komfortowa i ekologiczna: Kia Optima Plug-in Hybrid
Z kosmicznym kokpitem: Toyota Prius
Ekologiczny w trzech opcjach: Hyundai Ioniq
Maksymalnie funkcjonalna: Skoda Octavia
Zgodnie z życzeniami klientów: VW Crafter
Przewiezie wszystko: Mercedes Sprinter
LoJack chroni skutecznie
Ubezpieczenie w CFM
Skuteczna likwidacja szkody
Renault: lakier do paznokci naprawi rysy na karoserii
Okulary w stylu Nissana Micra
Renault Trezor sensacją targów
„Inteligentne” ławki Forda
Innowacyjna Toyota
Robert Lewandowski w Audi RS 6 Avant
Z rynku - Piotr Bryński
Z rynku - Bernadeta Stożek
Nowe Audi A8 jeździ autonomicznie
Volkswagen rozpoczął sprzedaż dłuższego Tiguana Allspace
Nowość Hyundaia – Kona
Mobilny salon Renault
Dacia odmłodziła Dustera
Audi A1 z pilotem jazdy w korkach
Compass, czyli nowa terenówka Jeepa
Skoda Kodiaq Scout w Polsce
Europejski debiut Forda Mustanga GT4
Fiat 500X – kolejna wersja ikony
Ford Tourneo Custom – uniwersalny mikrobus
   
home.kpmg.com
  pokaż wszystkie numery
 
Jak ujarzmić flotę i zostać bohaterem w swojej firmie
 
Zarządzanie flotą – to nie bułka z masłem, lecz złożony proces.
Poniżej podpowiadamy, w jaki sposób zorganizować pracę menedżera floty, by nie ograniczała się po prostu do utrzymania parku flotowego,
ale i przynosiła konkretne korzyści firmie.
   
Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz – tworzymy politykę flotową

Do niedawna regulaminy użytkowania samochodów służbowych były domeną firm posiadających duże floty. To jednak się zmienia, bo coraz więcej fleet managerów dostrzega plusy posiadania tego dokumentu. Jaka powinna być dobra polityka flotowa? Powinna w taki sam sposób traktować wszystkich pracowników posiadających uprawnienia do użytkowania aut firmowych niezależnie od tego, jakie pełnią stanowiska. Dokument powinien w możliwie jak najbardziej szczegółowy sposób określać wszystkie aspekty korzystania z aut, w tym prawa i obowiązki pracowników. Wszystko po to, by zabezpieczyć się przed błędami, kosztami czy nadużyciami, które mogą wyniknąć z nieprawidłowego korzystania z samochodów. Leży to w interesie samej firmy, szefa floty, jak też samego pracownika. Co ważne, tworząc politykę flotową, warto się inspirować różnymi wzorami dokumentów, ale nie warto ich kopiować 1:1. Dobra polityka flotowa powinna być dostosowana do potrzeb firmy, branży oraz profilu pracowników. Jak każdy regulamin, powinien powstać w konsultacji z prawnikiem, ale i specjalistą z zakresu podatków i kadr. Dokument powinien zostać zaakceptowany przez zarząd lub właściciela firmy. Tworząc car policy warto też pamiętać o tym, by była napisana przystępnym językiem – musi ją zrozumieć bowiem każdy pracownik korzystający z aut firmowych (patrz ramka na końcu tekstu).

Wszystko w jednym miejscu – czyli porządek musi być


Myśl kompleksowo, nie kategoriami: rozwiązanie do monitoringu, rozwiązanie do analizy kosztów floty, rozwiązanie do przechowywania informacji na temat aut lub kierowców czy rozwiązanie do wprowadzenia grywalizacji. To bez sensu. Poszukaj takiego rozwiązania, które spełni jak najwięcej oczekiwań jednocześnie. Co jednak ważne – optymalnie skrojony system flotowy to taki, który z jednej strony powinien być maksymalnie prosty – by nie tracić czasu na uczenie się nowego narzędzia, z drugiej strony powinien dostarczać komplet wszystkich potrzebnych funkcji.

– System wspierający zarządzanie flotą powinien pomagać fleet managerowi w codziennym administrowaniu samochodami, pozwalając w nim po prostu przechowywać niezbędne informacje na temat aut i osób z nich korzystających. To jednak nie wszystko: dobry system po prostu wspiera pracę zarządzajacego flotą i pozwala go odciążyć w codziennych zmaganiach z rzeczywistością. Jak? Na przykład poprzez intuicyjny kalendarz, w którym automatycznie pojawiają się informacje o nadchodzących zdarzeniach, takich jak planowany przegląd lub poprzez możliwość bezpośredniego zgłaszania przez samych pracowników sugestii napraw czy informacji o kolizjach – tłumaczy Katarzyna Przybylska, z firmy NaviExpert, oferującej system NaviExpert Telematics.

Ogranicz niepotrzebne koszty

Także budżet, którym zarządzamy, będzie łatwiej trzymać w ryzach, jeśli system pozwoli nam na sprawną ewidencję kosztów. Z jednej strony chodzi po prostu o możliwość gromadzenia w nim informacji o wysokości faktur, które są przypisane do konkretnych aut czy kierowców oraz tworzenia z nich raportów zbiorczych (koszty serwisu czy paliwa). Z drugiej – zmniejszanie tych kosztów poprzez wprowadzenie w firmie systemu, który będzie motywował kierowców do zmiany zachowania „za kółkiem”. To konkretne korzyści i oszczędności. Jak wiadomo, auto służbowe to najlepsze auto na świecie i mimo że dużym uproszczeniem byłoby twierdzić, że każdy pracownik korzystający z takiego auta pastwi się nad nim, to jednak z pewnością niewielu z nich dba o nie tak, jak o swoje własne. Można to zmienić.

– Jako dostawca rozwiązania telematycznego jesteśmy w stanie wskazywać konkretne zależności między stylem jazdy kierowców a oszczędnościami dla firmy. Wiemy na przykład, że kierowca, którego wskaźnik płynnej jazdy wynosi 53%, zużywa klocki hamulcowe w swoim aucie 40% szybciej niż ten, którego wskaźnik płynnej jazdy wynosi 86%. Że osoby regularnie przekraczające prędkość na trasach z ograniczeniem powyżej 120 km/h powodują o 40% większe zużycie paliwa. Oczywiście, tego typu dane mówią wiele więcej niż enigmatyczne „obniżanie kosztów eksploatacji aut”, ale sięgnięcie po oszczędności wymaga i tak określonych działań po stronie firmy – tłumaczy Przybylska. I dodaje:

– W przypadku naszego rozwiązania analizujemy styl jazdy kierowców, to, czy jeżdżą bezpiecznie, czyli zgodnie z przepisami, oraz płynnie – bez gwałtownych hamowań i przyśpieszeń. Wszystko dzięki danym z urządzeń
OBDII, które są wpinane do aut. Wykorzystując te dane do motywacji kierowców, którzy powinni poprawić styl jazdy, fleet manager jest w stanie zmniejszać koszty wynikające z eksploatacji aut. Jeśli będziemy wdrażać telematykę przez grywalizację, rozwiązanie nie będzie utożsamiane z kijem. Ważne jest jednak to, by i samym kierowcom zapewnić informację zwrotną na temat ich stylu jazdy oraz pozycji w firmowym rankingu kierowców (np. poprzez aplikację mobilną), by mogli go na bieżąco korygować i walczyć o najwyższe noty i nagrody.

Kiedy ograniczysz koszty – nie ograniczaj się, a zostaniesz firmowym bohaterem


W wielu firmach system zarządzania flotą jest narzędziem wspierającym pracę menedżera, tymczasem może być również doskonałym wsparciem dla innych działów. Osoba zarządzająca działem sprzedaży może dzięki niemu np. świadomie zaplanować pracę handlowców, opierając się na danych udostępnianych przez system. Liczba zaplanowanych dziennie wizyt staje się wówczas weryfikowalna. Bieżąca analiza pozwala redukować liczbę wizyt nieodbytych, analizować trasy oraz obszary, po których poruszają się handlowcy. Może okaże się, że mogliby być bardziej efektywni, a może – że do danego regionu warto zatrudnić dodatkowe wsparcie.

Dział serwisowy może również czerpać korzyści z systemu wspierającego zarządzanie flotą. Mając podgląd na mapie, gdzie znajdują się nasi serwisanci, można np. przyjąć zgłoszenie od klienta i wysłać pod wskazany adres osobę znajdującą się najbliżej miejsca docelowego.

W takich jak te sytuacjach korzyści dla firmy są o wiele większe niż w przypadku wykorzystania danego rozwiązania tylko na potrzeby jednego działu: zarządzania flotą. Zmiana stylu jazdy kierowców na bezpieczny i płynny pozwoli z kolei na poprawę bezpieczeństwa pracowników, to natomiast będzie miało przełożenie na zmniejszenie ich absencji wynikających ze zdarzeń drogowych. To znów przekłada się bezpośrednio na wyniki finansowe firmy.
    (ww)
 
  powrót wersja do druku
   
    Zapisz się na NEWSLETTER

 EuroFlota PTL MEDIA © 1999-2018  •  Regulamin strony  •  Ochrona danych osobowych  •  designed by MOUTON interactive